Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Środa, 2024-07-17 ( Imieniny: Aleksego, Bogdana)

Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie - Kampania Białej Wstążki

Kampania Białej Wstążki

KAMPANIA BIAŁEJ WSTĄŻKI
16 DNI KAMPANII PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ

25 LISTOPADA – 10 GRUDNIA 2023

16 dni  działań przeciwko przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania, którą zainicjował w 1991 roku Women´s Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers.

Od tego czasu kampania odbywa się pomiędzy:

  • 25 listopada (Międzynarodowym Przeciw Przemocy Wobec Kobiet)
  • a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka))

Po raz pierwszy mężczyźni przypięli białe wstążki w 1991 roku w Kanadzie. Wówczas ponad sto tysięcy mężczyzn wystąpiło otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet. W ten sposób wyrazili swój protest przeciwko krzywdzeniu kobiet. Upamiętnili także 24 kobiet, które zginęły dwa lata wcześniej w masakrze w Montrealu w Kanadzie, kiedy uzbrojony w bron palną i nóż myśliwski 25 – letni Marc Lépine wtargnął na uczelnię i dokonał zbiorowego zabójstwa kobiet. Selekcjonował ofiary ze względu na ich płeć: po wejściu do pierwszej sali rozdzielił kobiety od mężczyzn i zaczął strzelać do kobiet. Następnie przeszedł kilka innych pomieszczeń, gdzie celował i strzelał tylko i wyłącznie do kobiet. Podczas masakry Marc Lépine krzyczał, że „walczy z feminizmem”.

DLACZEGO BIAŁA WSTĄŻKA?

Kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że: „my mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”.

PO CO NOSIĆ BIAŁĄ WSTĄŻKĘ?

Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przyjęcie i noszenie podczas kampanii przez mężczyzn BIAŁEJ WSTĄŻKI pokazuje, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie jak co roku włącza się do Kampanii.

Ważne telefony
  • Policja - 112
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - infolinia czynna całą dobę 800 12 00 02
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - czynny całą dobę 116 111

 

Działania podejmowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie.

Na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie BIP PCPR w Mrągowie: bip.pcpr.powiat.mragowo.pl będą zamieszczane informacje dotyczące podejmowanych przez Powiatowe Centrum działań w tegorocznej Kampanii.

W dniach trwania Kampanii tj. 25 listopada do 10 grudnia bieżącego roku, dostępny jest telefon konsultacyjno–informacyjny 89 743 33 63 w godzinach urzędowania Powiatowego Centrum.

PONADTO ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W MRĄGOWIE W DNIU 9 GRUDNIA 2023 r. (SOBOTA)

W GODZINACH 10.00 – 13.00 W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W MRĄGOWIE, ul. WARSZAWSKA 53, UZYSKASZ NIEZBĘDNE INFROMACJE DOTYCZĄCE PRZEMOCY W RODZINIE

JEŻELI JESTEŚ OSOBĄ UWIKŁANĄ W PRZEMOC DOMOWĄ, JESTEŚ OSOBĄ WOBEC KTÓREJ STOSOWANA JEST PRZEMOC, JESTEŚ ŚWIADKIEM PRZEMOCY WOBEC SWOICH BLISKICH LUB INNYCH OSÓB, JEŚLI MASZ PROBLEM ZE SWOJĄ AGRESJĄ I ZŁOŚCIĄ, PRZYJDŹ!  OTRZYMASZ WSPARCIE ORAZ PROFESJONALNĄ POMOC SPECJALISTÓW.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-11-30 14:25przez:
Opublikowano:2023-11-30 11:51przez: Jarosław Grabowski
Podmiot udostępniający: Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie
Odwiedziny:383

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo